کلام بزرگان_امام(ره) 9 دی 1358

--------------------------------------

صحیفه امام، ج‏11، ص: 484

سخنرانى [در جمع دانشجویان تکنیکوم تهران (ملاکهاى ریاست جمهورى)]

زمان: 9 دى 1358/ 10 صفر 1400

مکان: قم‏

موضوع: ملاکهاى ریاست جمهورى‏

حضار: دانشجویان تکنیکوم تهران و خانواده‏هاى شهداى سردشت‏

 

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

انتخابات ریاست جمهورى و ویژگیهاى رئیس جمهور

سلام بر شما جوانان که در این موقع حساس براى این مطلب مهم آمدید و مى‏خواهید راه را بدانید. مراحلى که طى شد، بحمد اللَّه خوب طى شد. با گرفتاریهاى زیادى که براى شما جوانها، براى ملت ما پیش آمد، لکن بحمد اللَّه تا کنون با پیروزى جلو رفتید و امید است که با اتکال به خداى تبارک و تعالى و با وحدت کلمه مراحل بعد را هم که بسیار حساس است با پیروزى جلو بروید. شیاطین در صددند که نگذارند شما راه خودتان را ادامه دهید، از اول هم نمى‏گذاشتند. بناى این را داشتند که جلو پاى شما مانع ایجاد کنند، با طرق مختلفه و با توطئه‏هاى زیاد و حساب شده. الآن هم دست برنداشته‏اند و در این مراحل بعد هم دست برنمى‏دارند.

و شما جوانها و همه قشرهاى ملت باید با بیدارى به پیش بروید. وقتى بناست که سرنوشت یک ملتى به دست خودش باشد که بحمد اللَّه به اینجا رسیدید و امروز کسى به شما تحمیل نمى‏کند چیزى را و شما آزادید در اینکه سرنوشت خودتان را تعیین کنید، در این مرحله هم من امیدوارم که با روشن‏بینى، با تفکر، با مآل‏اندیشى این مراحل را طى کنید.

و من امیدوارم که اشخاصى که کاندیدا شدند براى ریاست جمهورى شما توجه کنید و کسى که از همه متعهدتر به اسلام، سوابقْ سوابقِ خوب، پیوسته به هیچ طرفى نه شرقى باشد، نه غربى باشد، نه غربزده باشد، نه شرق‏زده باشد، مسلمان باشد، پیرو احکام اسلام‏ باشد، ملى باشد، دلسوز به ملت باشد، خدمتگزار به ملت باشد، سوابقش خوب باشد، در رژیم سابق هیچگاه وارد نشده باشد و با اجانب پیوند نداشته باشد، از خودتان باشد و براى خودتان. اختیار دست شماست.

من بنا ندارم که کسى را تعیین کنم. ما همین اوصاف رئیس جمهور را و اوصاف وکلایى که بعد مى‏خواهید ان شاء اللَّه تعیین کنید باید بگوییم و شما خودتان انتخاب کنید و از تفرقه و تفرق پرهیز کنید. اشخاص را هم ملاحظه سوابقشان را بکنید که قبل از انقلاب چه بوده‏اند، در حال انقلاب چه بوده‏اند، و بعد از پیروزى نسبى چه کردند و چه بودند. و پس از اینکه همه اوصافش را به دست آوردید و او را شخصى دانستید که لیاقت دارد براى یک همچو مسندى و مى‏تواند این مملکت را به طورى که خدا مى‏خواهد اداره کند تا آن حدودى که در اختیار اوست، و شخصى است که تعهد به اسلام دارد، اعتقاد به قوانین اسلام دارد، در مقابل قانون اساسى خاضع است و اصل صد و دهم ظاهراً که راجع به ولایت فقیه است، معتقد است و وفادار است نسبت به آن، یک همچو شخصى را شماها خودتان انتخاب کنید و گروههاى مردم را هم وادار کنید که یک همچو شخصى را انتخاب کنند و از تفرقه بپرهیزند. ممکن است که اگر شماها یا سستى کنید براى یک همچو امر مهمى و طورى باشد که به نظر بیاید که بى‏تفاوتید- اگر شد؛ بروید رأى بدهید، اگر نشد نروید- و یا گروههاى شما با هم اختلاف پیدا بکنند، ممکن است اشخاصى که لایق این مقام نباشند به این مقام برسند. این امرى است که بسته به نظر خودتان و باید با تمام قوا جدیت کنید که سرنوشت اسلام و مسلمین را به دست کسى که لایق براى این مقام نباشد، ندهید. و من امیدوارم که با اتکال به خدا این مطلوب هم حاصل بشود. و از خداى تبارک و تعالى سلامت و توفیق و رفاه ملت را خواستارم. و از قرارى که تذکر دادند خانواده‏هاى شهداى سردشت در اینجا هستند. من به آنها تسلیت عرض مى‏کنم.

من در غم ملت شریک هستم. خداوند شهداى شما را رحمت کند و شما را برکت و خیر و صبر عنایت کند و ملت ما را و اسلام را عظمت.

و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته‏

/ 0 نظر / 10 بازدید